KEŞAP İLÇESİ YOLAĞZI KÖYÜ TURİZM SEKTÖRÜNE HAZIRLANIYOR
 
GİRTAB ( Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği ) Birlik Müdürü Tamer UZUNER ve Keşap İlçesi Yolağzı Köyü tarihi Yolağzı Çarşısı sakinleri, Tarihi Yolağzı Çarşısı Projesi kapsamında 15 Kasım 2016 tarihinde  İlçe Kaymakamı Rasim BELGE’ yi makamında ziyaret ederek, Tarihi Yolağzı Çarşısı Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar ile bundan sonraki süreçte yapılması gereken çalışmalar konusunda bilgi verdiler. Ziyaret sırasında bundan sonraki süreçte yapılması gereken çalışmalar konusunda fikir alışveriş yapıldı.
 
Giresun Valisi Hasan KARAHAN’ ın  talimatları doğrultusunda GİRTAB (Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği) tarafından koordine edilen turizm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
 
2016 sezonunda yoğun bir sezon geçiren Giresun artık farklı destinasyonlarla turizm  acentelerinin uğrak noktası olmaya devam edecek. Yaylaların acenteler tarafından doğa turizmi programlarına alınmasının ardından tarihi ve kültürel alanlarında programlara dahil edilmesi süreci Keşap Yolağzı Çarşısı Projesi ile hız kazanarak devam edecek Karadeniz’ de Tarihi ve Otantik Çarşı olarak farklı bir konsept gösterecek olan Keşap Yolağzı Köyü Tarihi Çarşısı 400 yıllık bir geçmişe sahip.  Osmanlı döneminde  farklı kültürlerin, Rumların, Ermenilerin ve Türklerin  yüzyıllarca beraber çalıştıkları tarihi 400 yıl eskiye dayanan bir ticaret merkezi. Yolağzı Köyü ve  çevresiyle beraber, 150 dükkanı bünyesinde barındıran ‘’Arasta’’ şeklinde tabir edilen  yapılardan oluşmakta. 2006 yılına kadar süregelen ve aktif ticaret yapılan bir geçmişe sahip olan çarşı artık Giresun'un kültür, tarih, mutfak, el sanatları vb. pek çok yönünün görüleceği bir mekan haline getirilecek.
 
Çarşı konum olarak hem Trabzon hem de Giresun istikametine giderken viyadükle bağlı tarihi dokunun korunduğu 50 adet dükkan hala ayakta. Anadolu'da ender görülen  ve ‘’ Üçlü Çarşı’’ diye tabir edilen sağında ve solunda evler olan, ortada ana çarşının bulunduğu , kadınların arka bölümde peynir, un, reçel, pekmez gibi hazırlıkları yaptıkları ön tarafta erkeklerin satış yaptıkları bir yapı tarzına sahip.
 
Yolağzı çarşısıyla alakalı 2017 sezonu için çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Altyapı hazırlıkları süresince çarşının Alaçatı örneği gibi bittiğinde şehrin yüzü olması planlanmakta. Gelen turistlerin ve gezginlerin keyif aldığı bir mekan haline gelmesi için yöre halkının da oldukça desteği mevcut. Çarşı aslına uygun düzenlendiğinde Karadeniz 'de bulunan turistik çarşı haline getirilip, alışverişte cazibe merkezi olacaktır.
 
Bu çarşı projesi ile birlikte Giresun'un hem tarihi hem kültürel zenginliği daha net ortaya çıkacak. Bölgeye gelen turistler bu alanda hem alışveriş yapabilecek hem de Giresun'la ilgili yemeklerin tadına bakıp şehrin tarihini, kültürünü daha iyi anlama şansını yakalayabilecekler.